Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs

Kontaktinformācija

Adrese:

Ukrainas neatkarības iela 1, Rīga, LV-1010

Vadītājs/ direktors:

Kaspars Vanags

Kontaktinformācija:
Amats Kontaktpersona Tālrunis Mobilais tālrunis Epasts
Direktors Kaspars Vanags 67222665 @
Direktora vietniece attīstības darbā Dace Nulle 67222665 @
Direktora vietniece pētniecības un krājuma darbā Daina Auziņa 67334943 @
Biroja vadītāja Irma Dzene 67222665 @
Galvenā grāmatvede Aija Ezeriete 67334301 @
Jurists Jēkabs Šalms 67222665 @
Publisko programmu un komunikācijas nodaļas vadītāja Ilze Sirmā 26644548 @
Pētniecības nodaļas vadītāja Elīna Kalniņa 25445433 @
Krājuma nodaļas vadītāja Ilze Bule 67322647 @
Krājuma publiskās pieejamības programmu vadītāja Antra Skripste 67334943 @
Saimniecības un projektu vadības nodaļas vadītāja Lienīte Šarkūna 67222665 @
Informācija citās tīmekļvietnēs:

Apraksts

Dibināšanas gads:

1957

Sākums:

Muzeja krājuma veidošanu aizsāka ķirurgs, onkologs profesors Pauls Stradiņš (1896-1958). Viņa privātkolekcijas pirmā pastāvīgā medicīnas vēstures ekspozīcija tika atklāta 1945. gadā. Tā atradās profesora vadītās Republikas klīniskās slimnīcas (tagad Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīca) telpās. Ar Latvijas PSR valdības lēmumu Nr. 422 1957. gadā tika nodibināts Medicīnas vēstures muzejs un muzeja iekārtošanai piešķirts nams Rīgā Leona Paegles (vēlāk Antonijas, bet tagad Ukrainas neatkarības) ielā 1. Pēc Stradiņa nāves muzejs tika nosaukts viņa vārdā. Apmeklētājiem muzejs durvis vēra 1961. gadā.  Atbilstoši MK 27.10.09. noteikumiem Nr. 1233 „Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja nolikums" muzejs ir Veselības ministra padotībā esoša tiešās pārvaldes iestāde.

Misija:

Muzeja misija ir veidot izpratni par rūpēm kā ilgtspējīgas sabiedrības pamatu. Balstoties uz dzīvības un sociālo zinātņu pētījumiem un kultūrvēstures liecībām, Muzejs runā ar plašu auditoriju par veselību kā mainīgu priekšstatu kopumu, kas uzrāda dažādu periodu, reģionu un individuālo pieredžu mijiedarbi. Muzeja vīzija ir Latvijas iedzīvotājiem būt par veselīgas dzīves komponenti mūža garumā.

Darbība:

Muzeja nolikumā noteiktās funkcijas ir: uzturēt, papildināt un veidot muzeja krājumu kā Nacionālā muzeju krājuma daļu un nodrošināt tā saglabāšanu; nodrošināt muzeja vērtību pieejamību sabiedrībai, tai skaitā muzeja ekspozīcijās muzeja galvenajā ēkā Ukrainas neatkarības ielā 1 un struktūrvienībā Farmācijas muzejā; pētīt medicīnas vēsturi; veikt zinātniski izglītojošo darbu; veicināt valsts starptautiskos sakarus un sadarbību veselības aprūpes jomā.

Mājaslapa

Mājaslapas raksturojums:

Mājas lapā pieejama visa nepieciešamā informācija, lai sagatavotos muzeja apmeklējumam,   uzzinātu par aktuālajiem notikumiem un muzeja vēsturi, un tā krājuma kolekcijām. Atsevišķā šķirklī var uzzināt par muzeja pārdefinēšanās projektu un topošo veselības pratības centru bērniem - Bērnu muzeju. Savukārt blogu sadaļā ir muzeja speciālistu un viesautoru raksti par muzeja vēsturi, krājuma priekšmetiem un muzeoloģiju. 

Izveides (un pārveides) gads:

2021

Kas aktualizē informāciju:

Publisko programmu un komunikācijas nodaļas komunikācijas speciālists 

Svešvalodas, kurās pieejama mājaslapa:

Angļu valoda

Mājaslapā pieejamā informācija:

Darba laiki
Ieejas maksa
Piemērotība cilvēkiem ar īpašām vajadzībām
Pakalpojumi
Atrašanās vieta

Mājaslapas apmeklējumu skaits:

262151

Muzeja reģistrācija

Akreditācijas apliecības nr.:

12A6

Akreditācijas datums:

25.09.2022

Muzejs akreditēts līdz:

16.11.2028

Muzeja šifrs:

MVM

Padotība/ piederība

Klasifikācija saskaņā ar Muzeju likuma 7.pantu:

Valsts, citas ministrijas pārziņā

Juridiskais statuss:

Valsts iestāde

Padotība/piederība:

Latvijas Republikas Veselības ministrija

Struktūrvienības:

Farmācijas muzejs

Dalība organizācijās:

Eiropas Medicīnas zinātņu vēstures muzeju asociācija, Latvijas Muzeju biedrība, Starptautiskās Muzeju padomes (ICOM) Latvijas Nacionālā komiteja 

Apmeklētājiem pieejamais darba laiks

Darba laiks:
Diena No līdz Papildu informācija
Pirmdiena Slēgts
Otrdiena Slēgts
Trešdiena 11:00 17:00
Ceturtdiena 11:00 19:00
Ceturtdiena 11:00 17:00
Piektdiena 11:00 17:00
Sestdiena 11:00 17:00
Svētdiena 11:00 17:00
Papildu informācija:

Sakarā ar apmeklētāju labierīcību un garderobes remontu un galveno kāpņu restaurāciju un rekonstrukciju muzejs apmeklētājiem bija slēgts 01.09.2023.–22.11.2023.

Pārskata periods
2023
Statistikas dati tiek ielādēti!

Pakalpojumi

Bezmaksas pakalpojumi:
Nr. Pakalpojums Pieejamība
1 Ekspozīcijas un izstāžu apmeklējums   Bērniem līdz septiņu gadu vecumam, skolotājam, kas pavada skolu audzēkņu grupu, un tūristu grupu gidam, bērnu aprūpes iestāžu audzēkņiem, daudzbērnu ģimenēm, bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, kā arī viņus pavadošajām personām (audžuģimene, aizbildnis un bērnu aprūpes iestādes vadītājs), bērniem invalīdiem (uzrādot apliecību), Latvijas augstskolu medicīnas, rehabilitācijas, stomatoloģijas un farmācijas fakultāšu un medicīnas koledžu studentiem (uzrādot apliecību), Latvijas muzeju darbiniekiem (uzrādot apliecību) un ICOM (Starptautiskās muzeju padomes) biedra kartes īpašniekiem.
2 Brīvpieejas afišas par rīcību krīzes situācijās Muzeja mājas lapā ikvienam pieejami brīvpieejas afišu par rīcību krīzes situācijās drukas faili. Afišas ilustrē Aizsardzības ministrijas bukletā "Kā rīkoties krīzes gadījumā" iekļautās instrukcijas.
3 Mūra žoga gleznojums Ikviens muzeja apmeklētājs un garāmgājējs var aplūkot mūra žoga gleznojumu, kas aicina ieviest un ievērot veselīgus paradumus un kura iedvesmas avots ir medicīnas vēsture un eksponāti no muzeja krājuma. Mājas lapā pieejama plašāka tekstuāla un vizuāla informācija par gleznojumā redzamo.
4 Dabiskās pļavas transplants Ikviens muzeja apmeklētājs un garāmgājējs muzeja dārzā sezonāli var aplūkot dabiskās pļavas transplantu no Ziemeļgaujas, kas rosina domāt par dabas daudzveidību un tās saistību ar cilvēka un ekosistēmu veselību.
5 Galda spēle par cilvēka imunitāti IMUNO Galda spēle bez maksas lejupielādējama no muzeja mājas lapas krāsainā un melnbaltā versijā. Spēle piemērota no 7 g.v. Pieejama ikvienam ar interneta pieslēgumu.
6 Ceļvedis "Asinsziņa" Tematisks ceļvedis pa pastāvīgo ekspozīciju individuālam apmeklējumam veicina pastāvīgās ekspozīcijas pieejamību. Ceļvedis lejupielādējams no muzeja mājas lapas, kā arī pieejams izdrukāts muzeja Informācijas centrā.
7 Ieskats muzeja krājuma kolekcijās Muzeja mājaslapas sadaļā "Kolekcijas" pieejama tekstuāla un augstas kvalitātes vizuāla informācija par šādām muzeja kolekcijām: Veselības veicināšanas materiālu kolekcija; Sibīrijas šamaņa priekšmetu kolekcija; Medicīnas tehnoloģiju un instrumentu kolekcija; Medikamentu kolekcija; Stradiņa pasūtījumu kolekcija; Pacientu pateicību kolekcija; Covid – 19 kolekcija; Medicīnisko mulāžu kolekcija; Iļjas Mečņikova memoriālā kolekcija; Kosmosa kolekcija; Zudušo bibliotēku kolekcija. Pieejams ikvienam ar interneta pieslēgumu.
8 Krājuma pieejamība Muzeja noteiktajā kārtībā tiesības bez maksas iepazīties ar muzeja krājuma uzskaites kartotēkām un muzeja priekšmetiem.
9 Stāstu sērija par krājuma priekšmetiem Muzeja Youtube kontā pieejama muzeja speciālistu sagatavota videostāstu sērija "MVM stāsti" par krājuma priekšmetiem. Pieejama ikvienam ar interneta pieslēgumu.
Maksas pakalpojumi:
Nr. Pakalpojums Pieejamība
1 Pastāvīgās ekspozīcijas individuālais apmeklējums Līdz 18 g.v. – 0,70 EUR; Studentiem, pensionāriem – 1,50 EUR; Pieaugušajiem – 2,50 EUR; Ģimenes biļete – 5 EUR
2 Pastāvīgās ekspozīcijas un mainīgo izstāžu apskate gida pavadībā latviešu, angļu un krievu valodā Līdz 18 g.v. – 5 EUR; Studentiem, pensionāriem – 7 EUR; Pieaugušajiem – 10 EUR
3 Muzejpedagoģiskās nodarbības klātienē un tiešsaistē latviešu, angļu un krievu valodā Līdz 20 cilvēku grupai - 25 EUR
4 Telpu noma Konferenču zāle 1. stāvā 50 – 70 EUR; Konfereču zāle un Informācijas centrs 1. stāvā 70 – 100 EUR; Sanāksmju telpa 1. stāvā 30 EUR
5 Krājuma materiālu fotogrāfēšana, filmēšana, skenēšana Juridiskām un fiziskām personām viena vienība vai viena stunda atkarībā no izmantošanas mērķa. € 5.00-30.00
6 Krājuma priekšmetu deponēšana Juridiskām un fiziskām personām (izņemot muzejus) viena vienība, vienu dienu atkarībā no izmantošanas mērķa un eksponāta unikalitātes. € 5.00-150.00
Informācija par pakalpojumiem tīmekļvietnē:
Tīmekļvietne
PSMVM mājaslapa

Normatīvie akti

Darbības virzieni/funkcijas:

Muzejam ir šādas funkcijas: uzturēt, papildināt un veidot muzeja krājumu kā Nacionālā muzeju krājuma daļu un nodrošināt tā saglabāšanu; nodrošināt muzeja vērtību pieejamību sabiedrībai, tai skaitā muzeja ekspozīcijās muzeja galvenajā ēkā un Farmācijas muzejā: pētīt medicīnas vēsturi; veikt zinātniski izglītojošo darbu; veicināt valsts starptautiskos sakarus un sadarbību veselības aprūpes jomā.

Muzeja iekšējie normatīvie akti:
Normatīvie akti Muzeja iekšējā normatīvā akta nosaukums Izdošanas datums Izdošanas numurs
1. Nolikums/ reglaments Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja nolikums 27.10.2009 Ministru kabineta noteikumi Nr.1233
2. Noteikumi par krājumu Iekšējie krājuma noteikumi 21.08.2023 P.1
3. Nacionālā krājuma aizsardzība Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja krājuma priekšmetu aizsardzības ārkārtas situācijas plāns 22.09.2015 1-9/28
4. Darba kārtības u.c. noteikumi DARBA KĀRTĪBAS NOTEIKUMI 11.09.2023 1-10/13
5. Darba drošības u.c. noteikumi Darba aizsardzības noteikumi 02.09.2020 1-10/5

Starptautiskā sadarbība

Starptautiskā sadarbība 2023.gadā:
N.p.k. Nosaukums, norises vieta Pasākuma/ projekta mērķis Norises laiks Sadarbības partneris Pilsēta Valsts
1  Erasmus+ projekts “Viens vesels: iekļaujoši mācību līdzekļi skolēniem” (One Health: inclusive learning tools for pupils, projekta nr: KA210-SCH-AE6FC11E) Norises vieta: Rīga, Latvija, Drēzdene, Vācija  Projekta mērķis ir iesaistīties starptautiskā pieredzes apmaiņā, pētīt labās prakses piemērus iekļaujošu ekspozīciju un pedagoģiskā satura veidošanā bērniem, kā arī iesaistīt Latvijas skolu jaunatni Bērnu muzeja tapšanā. Projekta ietvaros kopā ar bērniem tiek radīts izglītojošs rīks ekspozīcijas prototipēšanai, kas vairāku mēnešu garumā apceļos Latvijas skolas, sniedzot iespēju iesaistošā un sadarbību veicinošā formātā apspriest un apgūt tēmas, kas saistītas ar veselību, rūpēm par sevi, vienam otru un pasauli mums apkārt, tādējādi veicinot bērnu veselības pratību un empātiju, kā arī attīstot radošo un kritisko domāšanu.  01.03.2023.- 31.12.2023 (turpinās līdz 28.02.2025)  Vācijas Higiēnas muzejs Drēzdenē, SIA "Kolektīvs" Rīga, Drēzdene Vācija
Starptautiskā sadarbība 2022.gadā:
N.p.k. Nosaukums, norises vieta Pasākuma/ projekta mērķis Norises laiks Sadarbības partneris Pilsēta Valsts
1 30. Baltijas Zinātņu vēstures un filozofijas asociācijas konference “The Book in History and Philosophy of Science, Technology and Medicine” (Grāmata zinātnes, tehnoloģiju un medicīnas vēsturē un filozofijā) Mārtiņa Vespera un Elviga Kabuča referāts “Collection of medicinal remedies of Johann Cruso in Pauls Stradiņš Medicine History Museum” (Johana Kruzo ārstniecisko līdzekļu krājums Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā). 9.-11.06. 2022. Baltijas Zinātņu vēstures un filozofijas asociācija Oulu Somija

Muzeja ēkas

Ēkas:
Nosaukums Adrese Īpašuma forma Uzcelšanas gads Kultūras pieminekļa nr. Galvenā ēka
Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs Ukrainas neatkarības iela 1, Rīga, LV-1010 Valsts īpašums 1875
Krātuve Klijānu iela Rīga, Mazā Klijānu iela 3 un 7 Valsts īpašums
Krātuve Duntes ielā Rīga, Duntes iela 16 k-10 Valsts īpašums 1992
Ēku pieejamība:
Nosaukums vai adrese Telpas ir pieejamas cilvēkiem ar kustību traucējumiem Ir 3-fāzu elektrības pieslēgums
Rīga, Ukrainas neatkarības iela 1
Krātuve Klijānu iela
Krātuve Duntes ielā

Muzeja telpu izmantošana

Telpu kopplatība (m2):

3600

Muzeja telpas:
Muzeja telpu veidi Telpu platība (m2)
Ekspozīciju, izstāžu telpas 1299
Krājuma telpas 718
Pārējās telpas 1583
Telpās ir iespējamas norises:

Teātra izrādes
Simfoniskās mūzikas koncerti
Kora mūzikas koncerti
Kamermūzikas koncerti
Deju vakari
Konferences, semināri
Kino seansi
Mākslas izstādes
Izstādes pārdošanas